Фудбалерите на Челзи и Брајтон се судрија по драмата на времето додека Покетино влегува | Фудбал | Спорт

Маурисио Почетино бил принуден да посредува во недела како негов Челзи играчите заплеткани со Брајтон по последниот судиски свиреж на Стемфорд Бриџ. Долгите консултации за ВАР во прекините во второто полувреме им понудија надеж на галебите, но домаќините направија доволно за да забележат победа од 3-2.

Тензиите зовреа по натпреварот напред-назад кој ги однесе навивачите на возење со бели зглобови во западен Лондон. Забивањето на Енцо Фернандез и ударот со глава на Леви Колвил се покажаа доволни за Челзи да ја надминат линијата на домашен терен, и покрај тоа што Факундо Буонаноте и Жоао Педро ги погодија гостите.

Се очекуваше галебите да се вратат во игра по црвениот картон на Конор Галагер, кој ги остави „сините“ да биде лесен и само еден гол повеќе на паузата.

Дури во прекинот на времето Педро го врати резултатот на 3-2, но сепак имаше простор за поголема драма бидејќи судијата Крег Паусон беше повикан на мониторот покрај теренот за проверка на ракометот против Колвил.

И покрај тоа што топката јасно го удри во лице, Павсон првично се чинеше дека покажа на местото пред да биде јасно дека поседот, чудно, ќе му биде вратен на Челзи.

Фудбалерите на Брајтон беа збунети што не беше досуден корнер, со оглед на тоа што топката го отфрли Колвил и излезе надвор од игра. И протестите на галебите се зголемија по последниот судиски свиреж додека играчите го опколија судијата за да го изразат својот гнев.

„Ја заслуживме победата“, изјави Аргентина. „Кога ја анализиравте играта, бевме многу конкурентни. Тоа беше важна победа за нас бидејќи по [поразот од Њукасл] требаше да покажеме поинакво лице, а одговорот на тимот беше навистина добар.

„На полувремето им кажав на играчите дека имавме огромна можност да покажеме дека сме тим. Така го изведовме второто полувреме. Да, разговаравме за начинот на кој треба да играме, но најважното нешто со еден човек помалку беше да го предизвикаме Брајтон. »