Ред Бул должи Ф1 милион бидејќи успехот на Макс Верстапен има цена | Ф1 | Спорт

Оваа голема сума се пресметува врз основа на правилата на Ф1 кои ги одредуваат надоместоците за тимовите и нивните возачи врз основа на нивните перформанси од претходната година. Претстојниот надоместок на Ред Бул од 5.89 милиони фунти е значително зголемување од 4.91 милиони фунти што ги платија минатата сезона. Тимот ќе треба да издвои 6,245 фунти само за секој поен.

Доминацијата на Верстапен оваа сезона е клучна причина за зголемениот хонорар. 26-годишниот возач победи на 19 од 22 трки и пропушти само еден подиум, завршувајќи на петтото место во Сингапур. Тој беше втор во Саудиска Арабија и Азербејџан, единствените други трки на кои не го освои првото место.

Карлос Саинц од Ферари беше единствениот надворешен возач на Ред Бул кој победи на трка оваа година. Севкупно, Ред Бул удобно го освои шампионатот за конструктори со неверојатни 860 поени. Мерцедес заостанува на второто место со 409 бодови, само три пред Ферари.

Севкупно, Ред Бул забележа победа на 21 од 22 можни трки, при што Саинз и Ферари се единствените други возачи и производители кои победиле на трка, спречувајќи го Ред Бул да има совршена сезона. Ова значи дека неверојатните 860 поени придонесоа за големиот надомест.

Верстапен ја заврши сезоната 2023 со неверојатни 575 поени, неверојатни 290 поени повеќе од неговиот тимски колега Серхио Перез (285). Да се ​​стави во перспектива, разликата помеѓу Верстапен на првото место и Перез на второто е речиси исто толку голема колку разликата помеѓу Перез и Ник Де Ври на 22-то место.

Холандската тркачка ѕвезда, исто така, испиша историја со тоа што стана првиот возач во Ф1 кој води повеќе од 1,000 кругови во една сезона. Неговиот импресивен резултат од 54 победи го става на третото место на вечната листа, заостанува зад Михаел Шумакер (91) и Луис Хамилтон (103).

И со понатамошното приклучување во редовите на Хамилтон и Шумахер, Верстапен стана еден од единствените возачи кој го поминал секој круг во една сезона. На трката за ГН на Абу Даби, 26-годишниот играч заврши со огромни 17 секунди пред Шарл Леклер од Ферари на второто место, додека Џорџ Расел од Мерцедес го освои последното место на подиумот на третото место.

Верстапен ја заокружи сезоната со победничка серија од седум трки, почнувајќи со победа во Јапонија во септември. Но, не само Ред Бул ќе се соочи со повисоки такси во 2024 година. Се очекува Aston Martin да издвои 2.82 милиони фунти следната година, што е зголемување од 1.16 милиони фунти што ги платија оваа сезона, според Speedcafe.com.

Со оглед на тоа што Верстапен и Ред Бул не покажуваат знаци на забавување, производителот може да забележи дека неговите такси продолжуваат да растат. Меѓутоа, ако ја продолжат својата победничка серија, на газдите нема да им пречи да вложат повеќе пари за да го одржат овој висок стандард на извонредност.