Франкфурт го елиминира Лајпциг од Купот на Германија

0 192

Франкфурт, Германија (АП) - Филип Костиќ постигна двапати во среда Ајнтрахт Франкфурт го победи Лајпциг по втор пат во 11 дена за да обезбеди место во четвртфиналето на Купот на Германија.

Лајпциг започна со најдобриот стрелец Тимо Вернер на клупата, а Франкфурт го донесе водството во 17-та минута кога Андре Силва претвори пенал откако Марсел Халстенберг ја манипулира топката.

Костиќ го направи 2-0 за Франкфурт на стартот на второто полувреме по лошиот пас во одбрана на Лајпциг.

Новиот регрут Дани Олмо го постигна својот прв гол за Лајпциг во 68-та, но гостите не можеа ниту да го совпаднат нивото откако го доведоа Вернер како замена. Костиќ додаде уште еден гол длабоко во тајмаутот на контранападот.

Лајпциг ги нема освоено своите последни три натпревари и го загуби првото место во Бундеслигата пред Баерн Минхен во сабота. Катализатор за лоша форма беше пораз од 2-0 на Франкфурт на 25 јануари.

Исто така во средата, Фортуна Дизелдорф стави крај на шест натпревари без победник, совладувајќи го второто ниво Кајзерслаутерн со 5: 2.

Борусија Дортмунд ќе се соочи со Вердер Бремен подоцна во среда, додека Шалке ќе биде домаќин на Херта Клинсман, Херта Берлин.