Осасуна доминира во Леванте да стави крај на без победникот во шпанската лига

0 65

МАДРИД (АП) - Осасуна постигна два доцни гола за победа Леванте 2-0 и стави крај на пет одиграни победи без победи во шпанската лига во петок.

Рубин Гарсија во 81-та минута ја претвори наградата за видео-казна во 84-та минута, а Иџиго Перез постигна од внатре во полето во XNUMX-та, за да им ја донесе на домаќините првата шампионска победа од декември.

Осасуна има освоено само еден од последните осум натпревари во лигата. Тој се пресели на 10-то место во рангот на 20 екипи.

Тоа беше трето директно загуби за Леванте, кој падна на 13-то место.

Осасуна го виде напред Езекиел „Чими“ Авила да ја напушти играта на почетокот на второто полувреме со она што се чинеше дека е сериозна повреда на коленото.

Леванте го посетува водачот Барселона на стадионот „Камп Ноу“, додека Осасуна ќе игра на „Ви Villареал“.

Барселона и Реал Мадрид се врзани на врвот со по 43 бода на секои по 20 одиграни натпревари. Каталонскиот клуб е пред голот разлика.

Барселона гостува на седмото место Валентни Сабота, додека Мадрид игра на 15-то место Ваљадолид Недела.

Исто така во недела, Атлетико Мадрид, трет, го поздравува Леганес.